Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

26 Temmuz 2013 Kategori : Manşet, Siyaset 553 okunma

Üst üste yaşanan badireler, yaklaşan yerel seçimlere ilgiyi gölgeledi. CHP ve MHP belli noktalarda adaylarını açıkladı bile. Ak Parti’de bu konuda herhangi bir açıklama henüz yok. Seçim ve büyüme stratejisini çok dikkatli hazırlayan kurumsal bir yapı olması sebebiyle, açıklamalar konusunda aceleye gerek duymuyor sanırım yetkililer. Aylardır sessizce sandık görevlilerin dahi belirlendiği, hatta bu konuda eğitimlere tabi tutulduklarını biliyoruz.

Bütün bu çalışmalar sessiz ve derinden devam ederken, kulislerde de fısıltılar artmaya başladı haliyle. Özellikle Ak Parti tüzüğünde yer alan üç dönem barajı olarak bilinen madde, adayların kimliklerini daha da ilginç hale getiriyor. Kaldı ki Başbakanın 2011 genel seçimlerinde birçok kritik ismi, beklenmeyen illerden Milletvekili olarak listeye dahil etti. Gezi Parkı olaylarının da adayları belirleme sürecindeki etkisi tartışılamaz. İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, özellikle yerel yöneticileri zorlayan bir süreçti şüphesiz. Sınıfı geçenler kadar sınıfta kalanlarıyla beraber Başkentin fısıltı gazetesinden birkaç notu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Melih Gökçek her ne kadar üç dönem barajına takılmasa da, adaylığı riskli görünen isimlerden biriydi. Özellikle başbakanın rahatsızlandığı dönemde ortaya atılan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yeğeni ve 35 milletvekili ile görüştüğü, hatta yeni parti kurmayı planladıkları türünde spekülatif haberlerin, Ak parti MKYK’sında hoş karşılanmadığı fısıltılar arasındaydı. Lakin Gezi Parkı olayları ve ekseninde gelişen Ankara’da Kızılay’ı hedef alan olaylarda gerek yerelde izlediği politika, gerek ulusal basında deşifre ettiği olaylarla, aslında hala aranılan ve olması gereken siyasi kimliklerden biri olduğunu tekrar ispatladı. Bu yüzden Ankara için yeniden Melih Gökçek en güçlü isim. Her ne kadar zaman, zaman ismi spekülatif haberlerle gündeme gelse de Ankara’ya katkıları ve hizmetleri de inkar edilemeyecek ölçüde.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bütün partiler için çok önemli ve kritik olmuştur daima. Ülke nüfusunun neredeyse üçte biri İstanbul’da yaşıyor çünkü. Son dönemlerde dünya çapında finans merkezi olması planlanan şehre, bu dönem seçilecek Başkan’ın işi zor gibi görünüyor. Devam eden devasa projeler, her geçen gün artan nüfus ve trafik şartları oldukça ağırlaştırıyor. Ak Parti cephesinde zikredilen isimler arasında, çoğunluğun gönlünden geçen isim Binali Yıldırım dersek abartmış sayılmayız. Devam eden büyük projelerinin çoğunun temelinde Bakan Yıldırım’ın izi var. Üstelik bakanlığı boyunca hizmet ve icraatları noktasındaki performansı muhaliflerce bile takdir görecek düzeyde. Hal böyle olunca da bu ismin ön plana çıkması kaçınılmaz görünüyor. İzmir Milletvekili olması sebebiyle, oradan aday olacağını bekleyenlerin,yanılacağını düşünüyorum.

İstanbul için hazırlanan isimlerden birisi de AB Bakanı Egemen Bağış. Kendisinin bu yönde ne kadar istekli olduğu da biliniyor. Bakan Bağış’ın son 2 yılda İstanbul’u karış, karış gezmesi, neredeyse en ufacık organizasyonlara iştirak etmesi ve son olarak da Bakanlığınca verilen veda tadındaki iftar yemeği bunun kanıtı. Lakin kendisinin büyük ihtimalle İstanbul’daki kritik ilçelerden birinden aday gösterileceği yükselen fısıltılar arasında. Şişli Belediye Başkanlığı olabilir kanımca. Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının “baba” tarafından da onaylandığını düşününce fethi kolay bir kale Ak Parti’li Bakan Bağış adına.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bilindiği üzere CHP’nin kalesidir. Bir önceki genel seçimlerde kazanan milletvekillerine bakıldığı zaman, kabinede iki bakan tarafından temsil edildiğini düşünürsek Ak parti’nin bu şehre verdiği önem ortada. İki yılda bakanlık boyutunda ciddi yatırımların, projelerin adımları atıldı. Ama son Gezi olayları bu olumlu yükseliş negatif etkilemiş görünüyor. Buna rağmen bana göre hala Ak Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını alma şansı var. Üstelik buradaki favori isimde Gezi sürecinde farklı düşündüğünü, basın toplantısıyla dile getiren Ertuğrul Günay. Kim bilir bu basın açıklaması ve Günay’ın sosyal medyadaki fevri çıkışları bile Ak Parti’nin İzmir seçim stratejisiydi.

Devam Edecek…

KAYNAK : http://www.haberx.com/ak_parti_buyuksehir_belediye_baskan_adaylari(19,w,13976,129).aspx

Yorum

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili tekzip vb konular icin Haber-siz.com- Genel Yayin Yonetmeni: Emre Akpinar Mail: emreakpinar1@gmail.com Tlf: +905067911781
553 okunma
Çok okunanlar

BİZİ TAKİP EDİN

TSK Mehmetçik Vakfı

Haber mi ariyorsunuz?

Google Site


sanalbasin.com yesidir
+TwitSlide